امروز:

دوشنبه 1397/4/4

منوی اصلی

وقایع هفته دوازدهم بارداری برای مادر و جنین


هفته دوازدهم بارداری


 هفته ی دوازدهم بارداری، هفته ی مهمی در بارداری  است.  در واقع این هفته از بارداری،  نشان دهنده ی انتهای 3 ماهه ی اول ( تریمستر اول) بارداری است و نشان دهنده ی انتهای مهم ترین مرحله ی رشد و نمو کودک است.  پس از 3 ماه از  بارداری،  خانم باردار از شنیدن اخبار خوب در مورد بارداریش، احساس خوبی خواهد داشت و احتمال سقط در این زمان کاهش می یابد.

نمو کودک

طناب های صوتی از هفته ی 12 ام بارداری شکل می گیرند و ناخن ها در تمام 20 انگشت دست و پا قابل مشاهده هستند. روده ها هنوز هم رشد می کنند و  در این مرحله فضایی دارند که می توانند از طریق آن، در حفره ی شکمی حرکت کنند.  بیشتر ویژگی های صورتی در این زمان مشخص می شود، شامل لب ها و ابروها. وقتی که مغز خودش هورمون هایی می سازد، رشد می کند و سلول های عصبی  به سرعت تقسیم می شوند. عضلات به مغز پاسخ می دهند، چون تمام حرکاتشان باید کنترل شود،  ولی هنوز این امکان وجود ندارد.  وقتی که مغز و عضلات با هم کار می کنند، حرکات طبیعی از جمله  خم شدن بازوها، فشار دادن دندان ها و باز کردن مشت بیشتر  دیده می شود.

تغییراتی که در کودک شما دیده می شود

در این مرحله از بارداری، رحم  در بالای استخون عانه  برجسته تر می شود و در طی هفته ی ها 12 تا 16 بارداری کاملا مشخص می شود. برخی از خانم ها با  این رخداد  کنار می آیند، ولی برخی دیگر معتقدند که اثرات منفی و نامطلوبی بر روی پوست آن ها ایجاد می کند. آرئول ( پوست اطراف نیپل) تیره می شود و لکه هایی  بر روی بدن ایجاد می شود. متاسفانه،  در برخی از زنان باردار،   لکه های قهوه ای تیره ای بر روی پوست صورت ایجاد می شود. معمولا دوز بالای ویتامین A این مشکل را بر طرف می کند، ولی دوز بالاتر ویتامین A در زمان بارداری ممنوع است، چون باعث آسیب کبدی می شود.  در اثر افزایش هورمون پروژسترون که به طور مداوم در کنترل احساسات نقش دارد، سوزش سر دل افزایش می یابد.  برای کمک به کاهش سوزش سر دل، شما می بایست تلاش کنید تا مقادیر غذای کم را  با وعده های بیشتر میل کنید، از خوردن غذاهایی که با سوزش سر دل مرتبط است، پرهیز کنید.              

 نکات هفته دوازدهم

در طی هفته ی 12 ام بارداری، مهم  این است که مادر  به مراقبت از خود و فرزندش ادامه دهد. برخی از علائم تحریک کننده ی بارداری، از جمله خستگی، تهوع و استفراغ صبحگاهی  شاید در این زمان بر طرف شوند. این یک نشانه ی خوب است که ممکن است رخ دهد.  اگر این علائم  از بین نرود و یا به حداقل هم نرسد، شما می بایست اجازه دهید تا پزشک شما را معاینه کند، مثلا به نشانه های حاملگی مولار توجه کند، بویژه اگر خونریزی و یا لکه ی خون دیده شود.  حاملگی مولار به معنای شکل گیری کیست های پر از آب در رحم است.  به علت رشد و نمو غیر طبیعی جفت ایجاد می شود و علت اصلی سقط در این مرحله از بارداری  است

نسخه .


به اشتراک گذاشتن
مطالب مشابه
مطالب پر بازدید

    نظر خود را ثبت نمایید

     
     

نظرات