امروز:

دوشنبه 1397/2/3

منوی اصلی

وقایع هفته سیزدهم بارداری برای مادر و جنین

هفته سیزدهم بارداری


در این هفته از بارداری، از 3 ماهه ی اول عبور کرده اید و وارد 3 ماهه ی دوم بارداری شده اید.  البته هنوز هم راه زیادی باقی است!!  پس سعی کنید تا درست غذا بخورید و  فعالیت های بدنی مناسبی  داشته باشید.

علائم و تغییرات بدنی در هفته ی 13 ام بارداری


در نهایت، با رشد رحم، فشار از روی مثانه ی شما برداشته  می شود.  وقتی که از روی مثانه ی شما فشار برداشته  می شود، ممکن است دردهای شکمی را تجربه کنید.  همچنین ممکن است درد لیگامان گرد را هم تجربه کنید،  چون این لیگامان از ایجاد  کشش و فشار   بر روی  رحم   جلوگیری  می کند. این درد می تواند شدید باشد و ممکن است  باعث توجه به مشکلات طبی شما هم بشود. وقتی که این درد عادی و معمولی باشد، شما همیشه می بایست اگر سوالاتی دارید با پزشک در میان بگذارید.  اگر این دردها با نشت خون و یا هر نوع از دست رفتن دیگر مایع همراه باشد، می بایست فورا توسط پزشک ویزیت شوید،  چون این  حالت می تواند نشانه ای از مشکل جدی تری باشد، همانند سقط.   

هنوز ممکن است شما در این زمان   در قفسه سینه و گلوی خود سوزش را تجربه کنید. پستان های شما هنوز در حال رشد است و شاید به علت کلستروم تولید شده، بسیار  هم حساس باشد. پستان های شما آماده ی تولید شیر است و مجاری شیری در حال بزرگ تر شدن هستند.    

نمو کودک

وقتی که هفته ی 13 ام بارداری می گذرد، بسیاری از تغییرات مهم و معنی دار در بدن کودک شما ایجاد می شود.  تقریبا 3 اینچ طول و وزنی بین 0.7 تا 0.8 اوونس دارد.  در این مرحله هنوز  هم در رحم فضای زیادی برای رشد جنین وجود دارد، و جنین شما هم اکنون بیشتر شبیه کودک است و فقط خیلی لاغر و باریک است. چشم های وی از طرفین سر   حرکت می کنند و به هم نزدیک می شوند، و موهایی که ابرو ها را می سازند،  به سمت هم می آیند. با ادامه ی رشد کودک ،  شکم هم رشد می کند و روده ها در محل خود حرکت می کنند.  پانکراس ( لوزالمعده)  شروع به تولید انسولین می کند که برای تنظیم سطح قند خون پس از تولد کودک و در مابقی عمر حیاتی است.  با سفت تر شدن استخوان ها، جفت ریز مغذی ها، ویتامین ها، مواد معدنی، چربی ها، پروتئین ها و اکسیژن را می سازد.  همچنین جفت امکان جابجایی خون را بین مادر و کودک فراهم می کند.  در این مرحله از بارداری،  کودک شما دستگاه روده ای واجد عملکرد دارد.

نکات هفته سیزدهم بارداری

 در این مرحله از بارداری،  خط های کششی بر روی شکم، پستان ها، لگن، و باسن ( بیشتر در این نواحی) دیده می شود.  افزایش وزن به صورت تدریجی باعث می شود تا این مشکلات ایجاد نشود، پس مهم است که رژیم غذایی متعادل و خوبی داشته باشید.  پیش از آن که از هر کرم  و یا  لوسیونی  استفاده کنید، با پزشک خود مشورت کنید

نسخه .


به اشتراک گذاشتن
مطالب مشابه
مطالب پر بازدید

    نظر خود را ثبت نمایید

     
     

نظرات