امروز:

دوشنبه 1397/4/4

منوی اصلی

وقایع هفته پانزدهم بارداری برای مادر و جنین


هفته پانزدهم


 در طی هفته ی پانزدهم بارداری و در کل 3 ماهه ی دوم بارداری، بیشتر زنان تمایل دارند تا کمی بیشتر استراحت کنند.  بیشتر علائم نامطلوب بارداری از جمله تهوع، مشکلات صبحگاهی و خستگی کم تر می شود و هر روز که می گذرد، خانم باردار به وضعیت خود بیشتر عادت می کند. شما می توانید به راحتی بنشینید و  از باردار بودن خود لذت ببرید!!

علائم و تغییرات بدنی در هفته پانزدهم بارداری

 همان طور که قبلا اشاره شد، هفته ی 15 ام بارداری تغییرات خاصی را در بدن خانم باردار ایجاد نمی کند. بسیاری از زنان در این هفته  از بارداری، 5 پوند به وزنشان اضافه  می شود، اگر چه  میزان افزایش وزن از خانمی به خانم دیگر متغیر است.  اگر کمتر از این حد به وزنتان هم اضافه شود، باز هم نگران نشوید و این یک روند طبیعی است.  مشکل ترین وضعیت در این هفته از بارداری برای خانم باردار، لیگامانی است که از رحم حمایت می کند،و  شروع به رشد کرده و باعث ایجاد درد تیزی در شکم می شود.

نمو جنینی

تا آخر هفته ی 15 ام بارداری، کودک به رشد خود ادامه می دهد، 1.75 اونس وزن می گیرد و  به طول 4 اینچ می رسد.   موهای باریکی که لانوگو نام دارد، پوست را می پوشاند و دمای بدن کودک شما را حفظ می کند.   تا زمان تولد کودک، در سطح بدن وی لانوگو وجود دارد، و درست پیش از تولد این موهای ریز ناپدید می شود. در طی هفته ی 15 ام بارداری،  بسیاری از اتفاقات خوب در رحم خانم باردار رخ می دهد.  مهم ترین مطلب این است که استخوان های درون گوش میانی شروع به سفت شدن می کنند و  کودک الان می تواند صداها را بشنود، مثلا می تواند صدای ضربان قلب مادر خود را بشنود، به صحبت های وی و یا صدای تنفس وی گوش دهد.    بسیاری از والدین  در طی 3 ماهه ی دوم بارداری بر روی شکم، هدفون قرار می  دهند، و برای کودک خود موزیک ملایم می گذارند تا وی آرامش بگیرد.   اگر چه در این مرحله از بارداری کودک خیلی حرکت دارد، ولی مادر نمی تواند متوجه  ی همه ی آن ها شود و  گاها ممکن است لگد های وی را حس  کند.  گاها ممکن است سکسکه کند.  این حرکات ممکن است  در اواخر بارداری بهتر حس شوند  و  در این مرحله صورت کودک شما کامل تر می شود و  می تواند شست خود را بمکد.  تا پایان  این هفته،  بازوها و پاها از سر وی بلند تر می شوند  و    این حالت هم اکنون مشخص  تر است، چون تا حالا سر بزرگ ترین بخش بدن بوده است ولی حالا وضعیت در حال تغییر است.  در این مرحله ی از بارداری، جوانه های چشایی شکل می گیرد و  ناخن های دست و پاها هر روز بلند تر می شوند.

نکات هفته پانزدهم بارداری


در این  هفته شما باید بیاموزید که چگونه به پهلو بخوابید و چگونه بنشینید و بیایسیتد و در بهترین حالت بدنی پیاده روی کنید.  اگر شما الان این موارد را  تمرین کنید،  در پایان بارداری این وضعیت برای شما بهتر می شود

نسخه .


به اشتراک گذاشتن
مطالب مشابه
مطالب پر بازدید

    نظر خود را ثبت نمایید

     
     

نظرات