امروز:

یکشنبه 1397/4/3

منوی اصلی

وقایع هفته شانزدهم بارداری برای مادر و جنین


هفته شانزدهم بارداریدر طی 3 ماهه ی دوم بارداری، آزمون های بسیاری وجود دارد که برای اطمینان از رشد  طبیعی جنین و مطمئن شدن از این که کودک شما ناهنجاری های کروموزومی خاصی ندارد، می بایست انجام شود.

علائم و تغییرات بدنی در طی هفته شانزدهم بارداری


بزرگ ترین موردی که در طی هفته ی 16 ام بارداری در بدن شما مشخص می شود،  مشاهده و بررسی اندازه ی پستان های شما است.  غدد شیری شروع به فعالیت می کنند و ورید ها با افزایش جریان خون قابل مشاهده تر می شوند.  ممکن است احساس کنید که وزنی که در رحم شما وجود دارد در حال افزایش است ، به طوری که دیواره ی شکم شما در حال کشیده شدن می باشد.  درد های کمری هم در طی بارداری شروع می شود، چون بیشتر زنان افزایش وزن 5 تا 10 پوند را  تجربه می کنند.  

نمو کودک

در هفته شانزدهم بارداری،  هنوز کودک شما حدود  4/75  اینچ طول دارد و وزنی حدود 3.9  اونس دارد.  عضلات صورتی به رشد خود ادامه می دهند، و اجازه می دهند تا  انواع مختلف ویژگی های صورتی در کودک شما ایجاد شود.

 مهم است که شما بدانید که چرا  به کودک شما الان دخترم و یا پسرم می گوئیم!!  در  طی این هفته از بارداری،   با انجام سونوگرافی پزشک می تواند تشخیص دهد که جنسیت جنین دختر  است و یا پسر.  دستگاه تناسلی به طور کامل نمو یافته است و  با استفاده  از سونوگرافی به راحتی قابل تشخیص است.   با ادامه ی رشد  کودک شما،  (توجه کنید که در این مرحله اندازه ی وی به حد جفت رسیده است) شما می توانید  احساس حرکت کودک  را متوجه شوید،  توجه کنید که این رخداد برای اولین بار در هفته ی 16 الی 20 تجربه می شود. در این هفته، کودکان چشم های خود را از نورهای روشن  با دست ها یشان محافظت می کنند.   می توانند خود به خود نفس بکشند و می تواند مایع آمنیوتیکی اطراف خود را به داخل و بیرون بدهند ( دم و بازدم کنند).   همچنین کودک شما می تواند در زیر پوست خود شروع به ساختن چربی کند که به عنوان  عایق عمل می کند.    

دستگاه ادراری و گردش خون شروع به کار می کنند و کودک شما می تواند روزانه حدود 25 لیتر خون را پمپاژ کند.

نکات مربوط به هفته شانزدهم بارداری


    در طی ویزیت های  بارداری، مهم است که به یاد داشته باشید تا با پزشک خود  در مورد هر نوع سوال، ترس و نگرانی، احساسات و درد  ها و همین طور سایر علائمی که تجربه می کنید، صحبت کنید
.
     در این مرحله طبیعی است که در پهلو ها، درد های تیزی را داشته باشید که علت آن هم درد لیگامان گرد  است. با پزشک خود صحبت کنید تا دوباره به شما اطمینان خاطر بدهد، مهم است که پزشک مطمئن شود که علت این درد، مربوط به درد  لیگامان  گرد است و علت دیگری نداشته باشد.
    با افزایش سایز پستان های شما،  استفاده از لباس های آزاد تر و گشادتر لزوم بیشتری پیدا  می کند.

نسخه


به اشتراک گذاشتن
مطالب مشابه
مطالب پر بازدید

    نظر خود را ثبت نمایید

     
     

نظرات