امروز:

پنج شنبه 1397/3/3

منوی اصلی

وقایع هفته نوزدهم بارداری برای مادر و جنین


هفته نوزدهم بارداری


هفته نوزدهم بارداری، هفته ی بسیار مهمی  برای مادر و جنین است. بسیاری از  تغییرات بالینی حیاتی و مهم در سیستم های بدنی هم مادر و هم جنین رخ می دهد. وقتی که به میانه های دوران بارداری می رسیم، شاید مادر با تغییراتی که در  بدن وی ایجاد شده است، راحت تر کنار بیاید.

علائم و تغییرات بدنی در طی هفته نوزدهم بارداری


وقتی که بارداری شما به هفته نوزدهم می رسد، ممکن است شما متوجه تغییرات بیشتری در خارج از بدن خود شوید.  ممکن است پوست شما خشک شود و علت آن هم افزایش متابولیسم ( سوخت وساز) و حجم خون است و  میزان کم  آبی ( دهیدراسیون) و  حساسیت شما به گرما هم افزایش می یابد، پس مهم است که  شما  به نوشیدن مقادیر فراوان مایعات ادامه دهید.  بهترین مایع  برای شما، همان آب است.   تا حد امکان از خوردن نوشیدنی ها و مواد کافئین  دار اجتناب کنید.  کافئین باعث افزایش فشار خون  می شود و ضربان قلب را هم زیاد می  کند، پس می تواند بر روی جنین شما  اثر گذار باشد.  نوشیدنی های گاز دار، آب میوه ها و نوشیدنی های قند دار هم ممکن است  بیشتر از این که آب بدن شما  را تامین کنند، منجر به کم آبی شوند.  سعی کنید تا حد امکان پوست خود را با لوبریکانت  مرطوب نگه دارید و از خشکی آن جلوگیری کنید ( استفاده از لوسیون ها ).   

نمو جنین

 تا این  هفته از بارداری کودک شما از   فرق سر  به  کفل اندازه گیری می  شد اما  در این  مرحله از بارداری معیار اندازه گیری ما از سر تا پاها می شود. در این زمان جنین 7 و نیم اینچ طول و 7 اونس وزن دارد، و تا  آخر این هفته از بارداری  رشد  قابل ملاحظه ای پیدا  می کند.  بازوها و پاها هم اکنون با سایز بدن جنین تناسب دارند، و بر روی اسکالپ (  پوست سر) موهایی شکل گرفته  است،  و حالا پوست وی را موهای نازک و یک ماده ی کرمی به نام ورنیکس پوشانده است که از آن محافظت می کند.  شنوایی  کودک هم در حد عالی  تکامل پیدا کرده است. اگر کودک شما دختر باشد، در این مرحله از  زندگی خود، تخمدان هایش بیش از 6 ملیون  تخمک  دارند.  همان طور که استخوان ها به سفت تر شدن ادامه می دهند و عضلات قوی تر می شوند، کودک شما هم فعالیتش بیشتر می شود.  در این  زمان حرکات بیشتر حس می شود ولی  تا حدود 20 ساعت در روز  کودک شما می خوابد!!! وقتی که مادر می خواهد بخوابد و یا دراز بکشد و یا آرام باشد، ممکن است کودک  بیشتر فعالیت کند.   در طی  بقیه ی ساعات  ممکن است صداهای بلند وی را وحشت زده کند.

نکات مربوط به هفته نوزدهم بارداری

در این جا  به میانه های بارداری رسیده ایم و گوش ها و سیستم شنوایی کودک شما بیشتر تکامل یافته است.  مهم است که سعی کنید تا خودتان را آرام نگه دارید، چون صداهای بلند کودک شما را اذیت می  کند.  در این زمان همسر شما و سایر اعضای  خانواده می توانند با کودک شما صحبت کنند!! سعی کنید تا کودکتان را به صدای بقیه، همانند صدای خودتان عادت دهید.  برای شاد  نگه داشتن و آرامش دادن به جنین، برخی افراد از موسیقی های ملایم استفاده می کنند ( مثل موسیقی های جاز و یا  کلاسیک ).

نسخه


به اشتراک گذاشتن
مطالب مشابه
مطالب پر بازدید

    نظر خود را ثبت نمایید

     
     

نظرات