امروز:

پنج شنبه 1397/1/30

منوی اصلی

وقایع هفته بیستم بارداری برای مادر و جنین

هفته بیستم بارداری

 هفته ی بیستم بارداری میانه ی 3 ماهه ی دوم بارداری می باشد و همین طور میانه ی کل زمان بارداری است. به شما تبریک می گوئیم!! شما توانستید خستگی، تهوع و استفراغ صبحگاهی، تهوع و سایر علائم بارداری را تحمل کنید.  در این مرحله شما  احساس بهبود خواهید داشت،  ولی ممکن است باز هم   کمی درد و یا خستگی را تجربه کنید. در طی این هفته از بارداری،  تغییرات نموی خاصی در جنین شما دیده می شود.

 علائم و تغییرات بدنی در طی هفته بیستم  بارداری

خانم های باردار در این هفته از بارداری با فشاری که جنین در حال رشد به اعضای داخلی آن ها می آورد،  دچار اشکال در تنفس می شوند و نفس کشیدن برای آن ها دشوار می شود. بخش فوقانی رحم موازی با بخش تحتانی شکم شما است و شاید به حدود 15 پوند برسد.  از این هفته از بارداری،  شما می توانید انتظار داشته باشید که در هر هفته 1 پوند افزایش وزن مشاهده  شود.  در این مرحله ممکن است علائمی مثل  سوء هاضمه، سوزش سر دل و خارش  و یبوست بیشتر هم دیده شود.   

چون در این مرحله  از بارداری، کودک شما به آهن زیادی نیاز دارد، پس شما باید مقادیر فراوانی آهن را در رژیم غذایی خود لحاظ کنید.  میوه ها و سبزیجات تیره، تخم مرغ، مرغ، میوه های خشک شده و جوانه گندم، بلغور جو  ی دو  سر، اسفناج و سایر سبزیجات  برگ دار منابع خوبی برای تامین آهن بدن هستند. کمبود آهن می تواند مشکلاتی را در طول بارداری ایجاد کند، شامل کم خونی و یا زایمان زودرس که در برخی از موارد دیده می شود.

نمو جنینی

 در هفته های اخیر جنین شما 11 اونس وزن دارد و طولی بیش از 7 و نیم اینچ دارد ولی از هفته ی 20 ام بارداری به بعد این وزن گیری سرعت می گیرد.  در این هفته از بارداری کودک حرکات بیشتری دارد و مادر هم این حرکات را  به خوبی حس می کند.  در این مرحله از بارداری، بلوغ ریه ها کامل نشده است و ریه های جنین شما نارس هستند ( نگران نباشید!!!) ولی جنین نفس می کشد.  ماده ی  غلیظ سبز تیره ای به نام مکونیوم تولید می شود.  مکونیوم شامل   ریزش سلولی و مایع آمنیوتیکی است که همراه با  ترشحات  گوارشی  بلع می شود. لانوگو ( موهای باریک) هنوز  هم سطح بدن کودک را پوشانده اند  و موهای روی اسکالپ سریعا رشد می کند.  گوش ها به طور کامل در این مرحله عملکرد خود را  ایفا می کنند، پس مهم است که زمانی  را  در محیط های ساکت  و آرام بگذرانید تا کودک شما بتواند به طور متوسط 20  ساعت در روز بخوابد!!  

نکات هفته بیستم بارداری

اگر تا کنون برای طرح تولد برنامه ای ندارید، الان زمان این کار است. این کار شامل جزئیاتی در مورد موارد ارجح برای تولد کودک و روش های که باید در روش های اورژانسی از آن ها استفاده کرد، می باشد.  شما ممکن است در این مرحله از بارداری از کتاب ها و یا ژورنال هایی استفاده کنید که شامل احساسات، عکس ها و حرکات کودک است. ورزش را به طور منظم  ادامه دهید و از رژیم غذایی  متعادلی استفاده کنید تا مطمئن باشیم که کودک شما سالم است

نسخه .


به اشتراک گذاشتن
مطالب مشابه
مطالب پر بازدید

    نظر خود را ثبت نمایید

     
     

نظرات