امروز:

دوشنبه 1397/4/4

منوی اصلی

وقایع هفته بیست و دوم بارداری برای مادر و جنین


هفته بیست و دوم بارداری


تغییرات قابل ملاحظه ی زیادی در طی هفته ی 20 ام بارداری در شرایط جسمانی مادر بارداری ایجاد می شد. وقتی که شما  نیمی از  مسیر  3 ماهه ی دوم بارداری را گذرانده اید و به سمت انتهای بارداری گام بر می دارید،  کودک  به سرعت رشد می کند.   در این مرحله شما نیمی از مسیر بارداری را طی کرده اید و بسیاری از علائم نامطلوب بارداری را از سر گذرانده اید.  ولی توجه کنید که ممکن است علائم جدیدی ایجاد شود، مثل درد های بارداری و احساسات خاص.

علائم و تغییرات بدنی در طی هفته بیست و دوم بارداری

مهم ترین تغییر در طی هفته بیست و دوم بارداری،  افزایش وزن و وزن گیری شما می باشد.  وقتی که کودک شما رشد می کند و پهنای کمر شما وسیع تر می شود، شما می توانید انتظار داشته باشید که  در هر هفته چند پوند وزن اضافه کنید. اگر  شما  15 پوند بیش از شروع  هفته ی آخر بارداری وزن گرفته باشید و وضعیت سلامتی مناسبی داشته باشید و رژیم غذایی خوبی داشته باشید، احتمال دارد که بتوانید باز هم کمی وزن اضافه کنید.   در مورد افزایش وزن و کاهش وزن در طی بارداری با پزشک خود مشورت کنید، چون نسبت  وزن در هر فردی متفاوت است و در طی بارداری می تواند متغیر باشد.

متاسفانه، علائم  برخی از زنان در طی بارداری متوقف نمی شود و در کل بارداری به نحوی ادامه می یابد.  در بیشتر موارد  دیگر،  این علائم بر طرف می شود.  وجود ترشحات واژنی در این مرحله از بارداری برای تمام خانم های باردار شایع است و علت آن هم افزایش جریان خون است.  شاید شما بتوانید  در این مرحله ی زمانی از بارداری، حرکات کودک خود را بیشتر حس کنید، پس،   از هفته ی 22 ام بارداری لذت ببرید!!      

نمو جنینی

 طول جنین به 11 اینچ می رسد و در این هفته از بارداری اندازه ی جنین در حدود  سایز کدو است!! چون بافت های چربی جنین تکامل کاملی پیدا نکرده اند، هنوز جنین در این  مرحله لاغر است ولی این وضعیت به زودی تغییر خواهد کرد. پوست جنین  چین خورده است و با لانوگو پوشیده شده است و  اعضای داخلی بدن  سریع تر رشد می کنند. در این زمان ابروها و پلک ها  قابل تشخیص می شوند. حتی چشم ها هم کاملا شکل می گیرند ولی  عنبیه ( که بخش رنگین چشم است و از لایه ی میانی چشم به نام مشیمیه ایجاد شده است) هنوز فاقد رنگدانه است.

در این هفته از بارداری کبد کودک شروع به ساخت آنزیم های مختلفی می کند که برای شکستن بیلی روبین لازم است، توجه کنید بیلی روبین ماده ای است  رنگین که از تجزیه ی گلبول های قرمز خون ایجاد می شود. گلبول های قرمز جنینی، دوره ی زندگی کوتاهی دارند، پس مقدار بیلی روبین  در  جنین از حد عادی بزرگسالان  بالاتر است. بیلی روبین حاصله از خون جنینی وارد جفت می شود و در ادامه وارد خون مادری می شود. کبد مادر،  بیلی روبین جنینی را دفع می کند.           

دستگاه حسی جنین هم در حال نمو است. اگر جنسیت کودک شما دختر باشد، در این مرحله از بارداری، رحم، تخمدان ها و تخمک ها شکل گرفته اند.

 نکات مربوط به  هفته بیست و دوم بارداری

 در این مرحله از بارداری، هر فردی شما را ببیند می فهمد که شما باردار هستید ، در واقع نمای ظاهری شما این را به وضوح نشان می دهد

نسخه .


به اشتراک گذاشتن
مطالب مشابه
مطالب پر بازدید

    نظر خود را ثبت نمایید

     
     

نظرات