امروز:

یکشنبه 1397/4/3

منوی اصلی

وقایع هفته بیست و ششم بارداری

هفته بیست و ششم بارداری


  وقتی که شما وارد هفته ی 26 ام بارداری می شوید و تقریبا به انتهای 3 ماهه ی دوم می رسید،  ممکن است احساس عجیبی داشته باشید. البته این مسئله طبیعی است، چون تغییرات زیادی در بدن شما رخ داده است.  الان زمان آن است که برای شما غربالگری هایی از نظر آنمی ( کم خونی ) و  دیابت بارداری  انجام شود و احتمالا آمپول روگام هم برای شما تزریق شود.

علائم و تغییرات بدنی در طی هفته بیست و ششم بارداری

 در این مرحله از بارداری شما انقباضات برکسون هیکس بیشتری را تجربه خواهید کرد که همانند کرامپ ( گرفتگی ) های زمان قاعدگی می باشد، پس ممکن است  مراتب نیاز شما به سرویس بهداشتی بیشتر شود و لازم شود که دراز بکشید.  بسیاری از زنان باردار در این هفته،  وقتی که کودک لگد می زند  و داخل رحم را می کشد، دردی را در زیر دنده ها حس کنند.  برای آن که این دردها کاهش یابد، سعی کنید تا وضعیت خود را عوض کنید.  ممکن است به علت افزایش وزن، کمردردهای بیشتری را تجربه کنید. شما می بایست حدود 20 تا 23 پوند در این مرحله از بارداری وزن گرفته باشید.   در یک روز چند بار وزن خودتان را چک نکنید، همچنین  هر روز هم این کار را انجام ندهید، چون ممکن است وزن شما به علت احتباس مایعات نوسان داشته باشد.

نمو جنین

 در این مرحله از بارداری کودک شما به طور تدریجی رشد کرده است و وزنی در حدود 2 پوند دارد و طولی در حدود 14 اینچ دارد. در طی هفته ی 26 بارداری،  پلک های کودک شما  شروع به باز شدن می کند  و خود به خود چشمک می زند.  رنگ چشم های  جنین آبی است ولی پس از تولد این رنگ تغییر می کند.  نمو چشم های کودک شما تقریبا همیشه کامل است و اگر چه کودک هنوز به نظر لاغر است ولی  در زیر پوست، چربی ها به طور کامل در حال ساخته شدن هستند و تا زمان تولد  این وضعیت ادامه می یابد.  قلب جنین خون را پمپ می کند و در  ریه ها،  عروق خونی ایجاد می شود و دستگاه گردش خون به طور کامل  عملکرد خود را بدست می آورد.  طناب نافی به ادامه ی رشد خود برای تقویت و افزایش ضخامت ادامه می دهد و  تمام ریز مغذی ها را در اختیار کودک شما قرار می دهد.  اگر کودک شما پسر باشد، بیضه های وی در طی این هفته از بارداری از طریق کانال اینگوئینال وارد کیسه های بیضه می شوند ( اسکروتوم)، اگر این اتفاق رخ ندهد، بیماری به نام کریپتورکیدیسم یا نهان خایگی ایجاد می شود.

نکات مربوط به هفته بیست و ششم بارداری

 اگر شما درد های شدیدی را تجربه می کنید، با پزشک خود تماس بگیرید و تا حد امکان سعی کنید که استراحت کنید. سردرد و درد در نواحی پاها، لگن و کمر و قفسه سینه بیشتر از جاهای دیگر دیده می شود.  نوشیدن مقادیر فراوانی از مایعات  و ورزش کردن می تواند به مادر باردار کمک کند تا با این علائم نامطلوب کنار بیاید، علائمی شامل کم آبی ( دهیدراسیون)، خستگی، یبوست و گیجی. همچنین ممکن است شما بخواهید که دستگاه خانگی داپلر جنین  و یا فتوسکوپ بخرید.  شنیدن صداهای کودک و ضربان قلب وی ممکن است  پیش  از تولد کودک به شما اطمینان خاطر و آرامش بدهد.


به اشتراک گذاشتن
مطالب مشابه
مطالب پر بازدید

    نظر خود را ثبت نمایید

     
     

نظرات