امروز:

دوشنبه 1397/2/3

منوی اصلی

هفته بیست و هشتم بارداری

هفته بیست و هشتم بارداری

 وقتی که به 3 ماهه ی دوم بارداری نزدیک می شویم، هفته ی 28 ام بارداری با شروع مرحله ی پایانی بارداری همراه است. در این زمان، پزشک شما  الگوهای حرکتی جنین را به شما نشان می دهد.  اگر کودک شما در وضعیت بریج باشد ( نوعی اختلال در وضعیت قرار گیری جنین در زمان بارداری که با مشکلات عدیده ای در  زمان زایمان همراه  می باشد)،  هنوز وقت هست که بتوان قرار جنین ( وضعیت قرار گیری جنین) را به وضعیت عادی بر گرداند.  اگر کودک شما از وضعیت بریج تغییر پیدا نکند، ممکن است لازم شود که  زایمان ( از نوع سزارین سکشن ) انجام شود.  باید بررسی های خونی شما انجام شود و اگر در محتوای خون شما آنتی بادی ضد ار هاش وجود داشته باشد، پزشک به شما در این هفته از بارداری،  تزریق ضد  دی را پیشنهاد می کند و یک بار دیگر در هفته سی و ششم، این تزریق را تکرار می کند.

علائم و تغییرات بدنی در طی هفته بیست و هشتم بارداری

 وقتی که رحم شما به کولن ( روده ی بزرگ) فشار می آورد، یبوست بیشتر می شود. در این  مرحله از بارداری، این حالت، یک علامت بسیار شایع است. سایر علائم از جمله خستگی، کرامپ ( گرفتگی) های پاها، درد های بارداری و تکرر ادرار و هموروئید ( بواسیر) و بی خوابی همچنان وجود دارد.  بیشتر زنان  در این زمان  از بارداری انقباضات برکسون هیکس را تجربه می کنند، توجه کنید این انقباضات یک نشانه ی  نادرست برای زایمان هستند ( نشانه ی انقباضات اصلی زمان زایمان نمی باشند).  وقتی که رحم به بالا آمدن از بخش تحتانی شکم ادامه می دهد و به معده فشار می آورد، برخی از زنان سوزش سر دل را هم تجربه می کنند.  متوسط وزن بدست آمده در این هفته ی از بارداری 17 تا 24 پوند است ولی این مقدار تنها یک  حد متوسط است، به طوری که در بسیاری از خانم ها و در تمام بارداری ها  میزان آن متفاوت است.  با پزشک خود  در مورد نگرانی هایی که دارید، صحبت کنید.

نمو جنین

 در این زمان از بارداری طول جنین 16 اینچ و وزن آن در حدود 4 پوند است.  برای چند هفته ی آخر بارداری، میزان رشد به نظر آهسته تر می شود ولی  در این هفته از بارداری رشد جنین سرعت می گیرد.  ممکن است در تصاویر سونوگرافی دیده شود که  جنین شما چاق  است.  علت آن چربی است که  در زیر پوست در حال ساخته شدن است.  در این مرحله از بارداری، چشم ها باز می شوند و ابروها و پلک ها به طور کامل شکل می گیرند و حتی  مژه ها هم قابل مشاهده هستند.  دستگاه آنزیمی بدن جنین و روند های  مربوط به غدد درون ریز ( اندوکرین ) در حال نمو و تکامل می باشد، و ریه ها هنوز  در حال بلوغ هستند، در حالی که 3 ماهه ی سوم بارداری شروع شده است!!!  وقتی که جنین شما به اطراف حرکت می کند، شما ممکن است لگدهای وی را بیشتر متوجه شوید.

نکات مربوط به  هفته بیست وهشتم بارداری

 در این مرحله از بارداری، پزشک برای شما آزمون های تشخیصی لازم را انجام می دهد.  در این مرحله از بارداری می بایست به صحبت ها و پرسش های پزشکتان خوب گوش دهید.


به اشتراک گذاشتن
مطالب مشابه
مطالب پر بازدید

    نظر خود را ثبت نمایید

     
     

نظرات