امروز:

پنج شنبه 1397/3/3

منوی اصلی

خدا این افراد را عزیز می کند

 عزیز شدن و عزت یافتن در میان مردم خواسته فطری بشر است که معصومان علیهم السلام با راهی آسان مسیر رسیدن به آن را نشان داده اند.

رسول خدا (ص) فرمودند: «بهترين اخلاق دنيا و آخرت را به شما خبر ندهم؟ گذشتن از كسى است كه به تو ستم كرده و پيوستن با كسى كه از تو بريده و نيكى با كسى كه به تو بدى كرده و بخشيدن به كسى كه‏ تو را محروم ساخته.»

امام صادق (ع) می فرمایند: «سه چيز از صفات خوب دنيا و آخرتند: گذشتن از كسى كه به تو ستم كرده و پيوست با آنكه از تو بريده و خويشتن دارى زمانى كه با تو نادانى كنند.»

و على بن الحسين عليهماالسّلام فرموده اند: «چون روز قيامت شود، خداى تبارك و تعالى پيشينيان و پسينيان را در يك سرزمين گرد آورد، سپس يك منادى فرياد كشد: اهل فضل كجايند؟ جماعتى از مردم برخيزند فرشتگان ايشان را استقبال كنند و گويند: فضل شما چه بود؟ گويند: ما به كسى كه از ما مي بريد مي پيوستيم و به آن كه ما را محروم مي كرد عطا مي كرديم و از كسى كه به ما ستم مي نمود، در مي گذشتيم، سپس به آنها گويند راست گفتيد، داخل بهشت شويد.»

رسول خدا (ص) فرمودند: «بر شما باد به گذشت، زيرا گذشت جز عزت بنده را نيفزايد، از يك ديگر بگذريد تا خدا شما را عزيز كند.»

همچنین، معتب گويد: موسى بن جعفر عليهما السّلام در باغ خرمايش بود و شاخه مي بريد، يكى از غلامان حضرت (ع) را ديدم دسته‏ئى از خوشه‏هاى خرما را برداشت و پشت ديوار انداخت، من رفتم و او را گرفته نزد حضرت (ع) بردم و گفتم: قربانت گردم، من اين غلام را ديدم كه اين خوشه‏ها را برداشته بود.

حضرت (ع) فرمودند: «فلانى!» غلام گفت: لبيك، فرمودند: گرسنه ‏اى؟ گفت نه، آقاى من! فرمود: برهنه‏ئى: گفت: نه، آقاى من! فرمود: پس چرا اين را برداشتى؟ گفت: اين را دلم ميخواست. فرمود: برو، اين خرما هم از تو، و فرمود او را رها كنيد.

و حضرت ابوالحسن (ع) فرمودند: «هر دو گروهى كه برابر شوند (به جنگ يكديگر برخيزند) آنكه گذشتش بيشتر است، نصرت يابد.»

و از امام باقر (ع) که فرمودند: «زن يهوديه ‏ئى را كه گوشت گوسفندى را مسموم كرده بود تا پيغمبر صلى اللَّه عليه و آله بخورد، خدمت آن حضرت (ص) آوردند. فرمودند: «چه چيز تو را بر آن كار وا داشت؟» گفت با خود گفتم اگر او پيغمبر (ص) باشد زيانش نرساند و اگر پادشاه باشد، مردم را از او آسوده خواهم كرد. پس رسول خدا صلى اللَّه عليه و آله از او درگذشت.

شهر خبر


به اشتراک گذاشتن
مطالب مشابه
مطالب پر بازدید

    نظر خود را ثبت نمایید

     
     

نظرات