امروز:

پنج شنبه 1397/3/3

منوی اصلی

هشت اتفاق سحرآمیز و البته چندش‌آوری که پس از مرگ در بدن رخ می‌دهد

همه ما با نمایش‌هایی مربوط به قتل و یا بر پایه مرگ مانند سریال «چگونه از اتهام قتل بگریزیم » و یا «مرده متحرک » (گریم زامبی ها مد نظر است) درگیر بوده‌ایم. اما اغلب ما اطلاعات بسیار کمی از آنچه واقعاً پس  از مرگ بر سر بدنمان می‌آید، داریم. از این گذشته، چه کسی واقعاً دوست دارد چنین موضوعی را پیش بکشد؟
اتفاقاتی که در چند ساعت ابتدایی پس از آخرین ضربان قلب شما رخ می‌دهند نسبتاً جالب و البته تا حدودی هم ترسناک هستند. با ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا بدانید که بدن شما زمانی که هیچ کاری، حتی تنفس انجام نمی‌دهد، چه اتفاقاتی را تجربه می‌کند.

   موها و ناخن‌ها به نظر رشد می‌کنند
آیا شما نیز شنیده‌اید که موها و ناخن‌ها در گور به رشد خود ادامه می‌دهند؟ در واقع این اتفاق نمی‌افتد، هرچند ممکن است این‌گونه به نظر بیاید. زمانی که شما به رحمت خدا رفتید، پوست شما خشک می‌شود، بنابراین پوست سر و ساقه مو چروک می‌شوند. این موضوع سبب می‌شود که مو و ناخن‌ها نسبت به زمانی که سالم و زنده بودید بلندتر به نظر برسند.

   بدن مثل سنگ سفت می‌شود
دکتر جودی مرلینک دراین‌باره می‌گوید "جمود نعشی، یا سفت شدن عضلات پس از مرگ، به خاطر کاهش میزان «ادنوزین تری فسفات (ATP) » رخ می‌دهد. وجود این ماده شیمیایی برای رهاسازی تارهای عضلانی پس از انقباض لازم است. ATP به طور طبیعی در سلول‌های عضلانی تولید می‌شود و واحدهای قابل انقباض عضله را آزاد می‌کند. زمانی که شما از تنفس دست می‌کشید، عضلات ما نیز از تولید ATP دست می‌کشند. تارهای میکروسکوپی عضلات قفل می‌شوند و عضلات سفت می‌شوند."
 این اتفاق 2 یا چهار ساعت پس از مرگ رخ می‌دهد و عضلات بزرگ را نیز پس از 6 تا 12 ساعت درگیر می‌کند. به گفته جف جورگنسون "این اتفاق مانند یک گرفتگی عضلانی پس از یک دو ماراتن نیست. بلکه سفتی مطلق است." پس از یک یا دو روز، عضلات شروع به شل شدن می‌کنند و بدن کمی راحت‌تر می‌شود.

   ممکن است باد معده شما خالی شود و یا خود را خیس کنید
به گفته جورگنسون، وقتی که جمود نعشی هنوز رخ نداده است، دقیقاً پس از مرگ، تمام عضلات بدن آزاد می‌شوند. این عضلات شامل «اسفنکتر » نیز می‌شود که وظیفه جلوگیری از خروج محتویات مثانه و روده را بر عهده دارد. بنابراین اگر چیزی برای دفع وجود داشته باشد، احتمالاً دفع می‌شود. وی تصریح می‌کند که "البته منظور ما این نیست که این اتفاق، بزرگ‌ترین دفع ادراری است که این افراد در طول عمر خود انجام داده‌اند." از این گذشته، عضلاتی که مسئول فشار برای دفع این مواد از بدن  هستند اکنون مرده‌اند.


  چروک‌های شما فوراً از بین می‌روند
به گفته دکتر جورگنسون، این چیزی است که ما واقعاً دوست داریم. از آنجایی که پس از مرگ عضلات شما همهی کشش خود را از دست می‌دهند، این کشش در پیشانی شما نیز متوقف می‌شود. کششی که باعث ایجاد این خطوطِ نفرت‌انگیز می‌شود. اساساً، این همان کاری است که بوتاکس انجام می‌دهد. اگر شما مسن هستید، پوست چین‌دار ممکن است مشکل بزرگی برای شما باشد، اما در نهایت پیشانی شما صاف خواهد بود.

   ممکن است آه و ناله کنید
جورگنسون دراین‌باره می‌گوید، شما مرده‌اید اما دلیلی ندارد که هوایی در ریه‌های شما نباشد. اگر کسی به طریقی فشاری به قفسه سینه شما وارد کند، با حرکت دادن و یا چرخاندن بدن شما، این هوا ممکن است از گلوی شما خارج‌شده و تارهای صوتی را به صدا دربیاورد. این کار ممکن است صدایی شبیه آه، ناله، آواز و یا جیغ ایجاد کند. با اینکه افسانه‌هایی در مورد صداهای خارج‌شده از اجساد وجود دارد، هیچ صدایی بدون وارد شدن فشار از دهان مرده خارج نمی‌شود.

   برخی از قسمت‌های بدن شما به زندگی ادامه می‌دهند
ملینک دراین‌باره می‌گوید "حداقل برای زمان اندکی، بعد از این که شما دیگر نفس نکشید، اندام‌های بدن شما شروع به مردن می‌کنند. با این وجود، همه سلول‌ها فوراً نمی‌میرند و روزنه امیدی برای احیا مجدد و زنده ماندن ما باقی می‌ماند (و البته روزنه امید بزرگ‌تری که به اندام‌ها و بافت‌ها اجازه می‌دهد مجدداً به بدن بپیوندند)." برای اهدا عضوهایی مانند قلب و ریه، تا زمانی که پزشکان این اندام‌ها را از بدن شما جدا کنند، چیزی باید به جای شما نفس بکشد. اما شما می‌توانید بافت‌هایی مانند قرنیه، پوست، مغر استخوان و یا حتی دریچه‌های قلب را تا 15 ساعت پس از آخرین نفس خود نیز اهدا نمایید.

   رنگ پوستتان می‌پرد
آیا شما میدانید که در برنامه‌های تلویزیونی، چگونه خونِ تقلبی بر روی بدن می‌لغزد و مانند ژله به نظر می‌اید؟ به گفته وبستر، اتفاق  مشابهی برای خون بدن شما می‌افتد. زمانی که قلب شما کار پمپاژ خون را انجام ندهد، جاذبه دست به کار می‌شود و خون را در قسمتی از بدن که پایین‌تر از سایر قسمت‌هاست جمع می‌کند. اگر شما نشسته باشید، این قسمت پاها و زانوهای شما خواهند بود. اما اگر بر روی پشت خود دراز کشیده باشید، باسن شما پذیرای خون بدنتان است. اگر بدن شما بیش از 12 ساعت در این حالت باشد، رنگ پوست شما به صورت دائمی عوض می‌شود.

  باکتری‌های روده دیوانه می‌شوند
باکتری‌های روده، همان طور که می‌دانید، به عمل گوارش کمک می‌کنند، سیستم ایمنی بدن را در بهترین حالت نگه می‌دارند و مرز بین اضافه شدن وزن و یا کم کردن وزن را تعیین می‌کنند. به گفته مِلینک، این باکتری‌ها پس از مرگ از این مکان بیرون می‌روند. باکتری‌های روده و اندام‌های تنفسیِ فوقانی، از آزادی جدیدشان نهایت استفاده را می‌برند، وارد سیستم گرش خون شده و از رگ‌ها به عنوان بزرگراهی برای رفتن به تمام نقاط بدن استفاده می‌کنند. به همین دلیل است  که هیچ کس دوست ندارد بدن یک مرده را بو کند.

اختصاصی صبح سپید
توسط مترجم سایت


به اشتراک گذاشتن
مطالب مشابه
مطالب پر بازدید

    نظر خود را ثبت نمایید

     
     

نظرات