امروز:

پنج شنبه 1397/3/3

منوی اصلی

توصیه های اسلام درباره انتخاب همسر/ معیار های انتخاب همسر

 محمّد بن مسلم گويد:

امام باقر عليه السلام فرمود: مردى نزد پيامبر صلى الله عليه و آله آمد تا درباره ازدواج با آن حضرت مشورت كند. پيامبر صلى الله عليه و آله به او فرمودند: آرى ازدواج كن و بر تو باد به همسرى كه دين‏دار باشد خدا خيرت دهد!

حضرت فرمود: مَثَل زن شايسته مَثَل كلاغ اعصم است كه قابل دسترسى نيست. پرسيد: كلاغ أعصم چيست كه دسترسى به آن مقدور نيست؟ حضرت فرمود: كلاغى كه يكى از دو پايش سفيد باشد.»

رسول خدا صلى الله عليه و آله نهى كردند از اينكه با زنى به دليل مال و زيبايى ازدواج شود حضرت فرمودند: مالش او را سركش مى‏ سازد و زيبايى‏ اش او را به هلاكت مى‏ كشاند بر تو باد به ازدواج با زن دين‏مدار.
 
اسحاق بن عمار گويد: «از امام صادق عليه السلام شنيدم كه مى‏ فرمود: كسى كه با قصد ثروت و دارايى زنى با او ازدواج كند خداوند متعال او را درمانده آن دارايى خواهد كرد.»

امام صادق عليه السلام فرمود: «اگر مردى زنى را به دليل زيبايى و يا مالش بگيرد به آن واگذار مى‏ گردد ولى اگر به خاطر دين و فضيلتش با وى ازدواج كند خداوند مال و زيبايى را روزى او مى‏ گرداند.»

خداوند متعال فرموده است: «مردان و زنان بى‏ همسر خود را همسر دهيد همچنين غلامان و كنيزان صالح و درستكارتان را اگر فقير و تنگدست باشند، خداوند از فضل خود آنان را بى‏ نياز مى‏ سازد، خداوند گشايش دهنده و آگاه است.»

امام صادق عليه السلام فرمود: «اگر مردى براى زيبايى يا دارايى زنى با او ازدواج كند به همان زيبايى و دارايى وانهاده مى‏ شود و اگر براى دين‏مدارى زنى با او ازدواج كند خدا زيبايى و دارايى را به او خواهد داد.»

افکار


به اشتراک گذاشتن
مطالب مشابه
مطالب پر بازدید

    نظر خود را ثبت نمایید

     
     

نظرات